Інформація для пацієнта
Сучасні досягнення в галузях медицини та техніки, в поєднанні з накопиченим досвідом, дозволяють хірургам розширити спектр оперативних втручань та досягнути нових вершин в результатах лікування.

Як хірургія використовується в онкології
Хірургічні методики використовуються для профілактики, діагностики та лікування онкологічних захворювань. В деяких випадках хірургія використовується для зменшення дискомфорту або проблеми, проте не вирішує їх в повному обсязі. В кожному окремому випадку є індивідуальні цілі та завдання.

Хірургія для діагностики онкологічних захворювань
Один з основних способів діагностики онкологічних захворювань – хірургія. У більшості випадків для встановлення точного діагнозу необхідним є забір частини пухлини – біопсія). Отриманий матеріал після спеціальної підготовки досліджується під мікроскопом.

Спосіб забору пухлини визначається індивідуально, в залежності від розташування та розмірів пухлини.
Радикальна хірургія
Операції, коли пухлина виявлена лише в одній частині тіла і може бути видалена повністю. У цьому випадку операція може бути як основним методом лікуванням, так і поєднуватись з хіміотерапією або променевою терапією в різних комбінаціях як до, так і після операції.
Циторедуктивна хірургія
Операції, що використовується для видалення лише частини пухлини. Нажаль це виконується у випадках, коли видалення всієї пухлини може призвести до надмірного пошкодження сусідніх життєвоважливих органів або тканин. Завданням хірурга є
видалити максимальний об'єм пухлини, а потім лікувати те, що залишилося хіміотерапевтичним, променевим та іншими методами.
Паліативна хірургія
Операції, що використовується для лікування пацієнтів на пізніх стадіях онкологічного захворювання. Завданням хірурга є виправлення проблеми, що викликає дискомфорт та погіршує якість життя пацієнта. Наприклад, при переломах кісток, що уражені метастазами, можливе встановлення металевих та полімерних імплантів, що дозволяють пацієнту вже через 2-3 доби повернути радість руху та позбавити больового синдрому. Паліативна хірургія допомагає покращити якість життя та допомагає людям почуватися краще, проте не спрямована на виліковування від онкологічного захворювання в цілому.
Реконструктивно-пластична хірургія
Операції, що спрямовані на відновлення дефектів, що утворюються після видалення пухлини. Для заміщення видалених тканин у пацієнтів після видалення пухлин кінцівок
використовують власні тканини (аутопластика), від інших людей або синтетичні (аллопластика). Важливим здобутком сучасної онкологічної ортопедії є модернізовані полімерні та біосинтетичні сполуки, що в поєднанні з металевими імплантами – ендопротези, пластини з гвинтами та внутрішньо кісткові стрижні дозволяють досягати високих функціональних результатів. Вибір методики реконструкції проводиться індивідуально, в залежності від типу пухлини, розташування, анатомічних особливостей та віку пацієнта.
Кріохірургія
Кріохірургія (від грецького κρύο — холод і χειρουργική — «робота руками») — тип хірургічного лікування за допомогою низькотемпературного впливу на пухлину. Використовують рідкий азоту для заморожування і знищення аномальних клітин в порожнині кістки після видалення пухлини або зануренням кістки в резервуар.
Радіочастотна абляція
Радіочастотна абляція тип лікування радіохвилями високої енергії, що надходять через голку введену в вогнище пухлини в різних органах. В онкологічній ортопедії є малотравматичним методом, що прийшов на зміну класичні операції та дозволяє лікувати ураження кісток остеоїд-остеомою з розрізом в 1 см та максимально швидким поверненням до звичного способу життя вже через 1-2 дні після операції.
Памятайте:

У випадках злоякісних пухлин вам може бути запропоноване хіміотерапевтичне або променеве лікування.


Профілактика ускладнень в онкологічній ортопедії
Для профілактики виникнення ускладнень Вам необхідно:
1
При наявності супутньої патології консультуватись в суміжних спеціалістів (терапевт, кардіолог, гінеколог та ін.)
2
Провести санацію каріозних зубів
3
Провести ретельну підготовку операційного поля (гоління) перед операцією
4
Прийняти душ напередодні та в день операції

Можливі ускладнення онкологічної ортопедії
Під час хірургічного втручання ускладнення можуть виникати внаслідок безпосередньої операції так і наявності порушень загального стану здоров'я. Ймовірність ускладнь зростає з рівнем складності процедури.
Нажаль, але факт, що може виникати:
Кровотеча
Кровотеча є невід'ємною частиною операції і зазвичай контролюється. Проте під час видалення пухлини, особливо великих розмірів, ризик кровотечі є значно вищим. Тому важливим аспектом в підготовці пацієнта до хірургічного втручання є проведення лабораторних, які діагностують можливу схильність людини до кровотечі та заготівля донорської крові в необхідній кількості.
Кров'яні згустки (тромби)
Вони можуть утворюватися в глибоких венах ніг після операції, особливо у лежачих пацієнтів. Згусток крові може стати фатальною проблемою, якщо він кров'яним руслом мігрує в серце, легені або головний мозок. Тому важливим завданням є максимально швидко «стати на ноги» в прямому сенсі після операції та призначення тромбопрофілактичних препаратів.
Пошкодження сусідніх органів
Внутрішні органи і кровоносні судини можуть бути пошкоджені під час операції, оскільки пухлина може бути надто близько до них.
Алергічні реакції на медичні препарати
Дехто з нас має індивідуальну непереносимість до лікарських препаратів, що є необхідні під час операції. Якщо Ви знаєте їх – обов'язково повідомляйте Вашого лікаря та анестезіолога.
Біль
Кожен пацієнт після операції відчуває біль в різній степені. Комбінація обезболюючих препаратів для зниження больових відчуттів є важливим кроком до швидкого одужання
Фантомний біль
Фантомний біль – явище, яке описують як відчуття, якого зазнає особа стосовно кінцівки чи органу, що фізично не належать до тіла.

Побороти на 100% цей недуг є неможливим, проте тісна співпраця анестезіолога, хірурга та психолога дозволяють забезпечити хворому після ампутації належну якість життя та зменшення больових відчуттів до мінімуму.

Інфекційні ускладнення
Інфекція післяопераційної рани може зустрічатись під час будь-якого хірургічного втручання, незважаючи на ретельну підготовку стерильного операційного поля, антибактеріальну терапію, удосконалення методик та скорочення тривалості операції. Використання сучасних антибактеріальних препаратів та повторних хірургічних втручань здатні лікувати більшість інфекцій.

Інфекція легенів (пневмонія) може спостерігатись під час лікування, особливо у лежачих пацієнтів та курців. Дихальна гімнастика та максимально швидка активізація (ходьба) після операції допомагає зменшити цей ризик.
Низька функція прооперованої кінцівки
Незважаючи на наявність сучасних імплантів та методик реконструкції – функція прооперованої кінцівки, нажаль, не завжди може бути ідеальною. Це пов'язано з особливостями анатомічної ділянки ураження, обсягом видалених тканин, якістю реабілітаційних заходів, віком, вагою, супутніми захворюваннями та психоемоційним станом пацієнта. Оптимізм на наполеглива праця дають свої результати.
Переломи, нестабільність та вивихи імплантів
Реконструкція дефектів кісток за допомогою власних (аутологічних кісток) та сторонніх матеріалів (штучні металеві суглоби, накладні пластини, спеціальні гвинти, стержні, трупна кістка, полімерні сполуки) можуть супроводжуватись переломами, нестабільністю та вивихами. Це залежить від особливостей анатомічної ділянки ураження, якості імплантів, обсягом видалених тканин, правильності виконання реабілітаційних заходів та ліміту фізичних навантажень, ваги пацієнтів та супутніх захворювань. Багатофакторний аналіз проблеми доводить необхідність індивідуального підходу для профілактики даних ускладнень.
Серцево-легенева недостатність ( інфаркт міокарда, тромбемболія)
Кожна операція має ризик розвитку явищ серцево-легеневої недостатності. Особливо у пацієнтів з супутніми захворюваннями (порушення роботи серця, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, розширення вен кінцівок та ін.), надлишковою вагою та похилим віком. Ретельне обстеження та підготовка пацієнта оперативного втручання грають важливу роль в попередженні ускладнень.
Повторні хірургічні втручання в зв'язку з ускладненнями
Ревізійні (повторні) хірургічні втручання часто є єдиним методом боротьби з ускладненнями. Вони можуть бути пов'язані з кровотечею, інфекцією, порушенням цілісності, нестабільністю та вивихами імплантів.
Втрата кінцівки (ампутація)
Нажаль в деяких випадках є необхідність втрати кінцівки солю(ампутація). В 90% випадків можливе видалення пухлини з органозАбПоказання до ампутації та прийняття рішення ретельно обговорюються з пацієнтом та може бути виконано тільки при наявності письмової згоди.
Порушення роботи кишечника
Робота кишечника пов'язана з активністю тіла. У лежачих пацієнтів вона знижується, більше того у тих кому проводились хірургічні втручання під наркозом (внутрішньовенним, інгаляційним, блокування спинного мозку) або в стані стресу. Максимально швидка активізація (ходьба), дієта, супутня терапія та психоемоційна підтримка можуть допомогти знизити цей ризик.